.
Merit Awards 2008

Category 1: Front Gardens

Gold and category winner: Mr John Gay, 286 St Margaret’s Rd, Twickenham

Gold:
Mrs Val Worsley, 288 St Margaret’s Rd, Twickenham
Mrs Gillian Butler, 61 St James’s Ave, Hampton Hill
Mr John Welch, 51 Fulwell Park Ave, Twickenham
Mrs Doreen Colbert, No 1, Houblon’s Almshouses, Richmond
Mrs Christine Arnold, 10 Vancouver Rd, Ham
Mrs Benni McGrath, 68 Ham Common, Ham
Mr Trevor Barringer, 5 Hollies Close, Strawberry Hill

Silver:
Mrs Christine Wallington, 49 Strawberry Vale, Strawberry Hill
Catherine Ridler, 136 Waldegrave Road, Teddington
Mr Thomas Doyle, Ivy Dene, Mt Ararat Rd, Richmond
Mrs Sandy Hooker, 113 Teddington Park Rd, Teddington
Miss Christine Land, 30 Arlington Rd, Teddington
Anne & Dennis Strudwick, 36 Burton’s Rd, Hampton Hill
Mrs Judy Asher, 11 Avenue Rd, Teddington
Mrs Donna Morris, 20 Maguire Drive, Ham
Richard Milborne, 41 York Ave, East Sheen
Ms Nicola Wallington, 22 Radnor Gardens, Twickenham
Ms Nitza Felix-Keren, 40 Milton Rd, East Sheen
Mr Jerzy Bartoszewicz, 131 Constance Rd, Whitton
Ms Diane Ward/Len & Joan Neave, 23A Hampton Rd, Teddington
Mrs Irene Hawkins, 62 Sixth Cross Rd, Twickenham

Bronze:
Alan & Wendy Pamment, 92 Richmond Park Rd, East Sheen
Mr John Cooper, 24 Maguire Drive, Ham
Ms Jo Elwin, 34 Arlington Rd, Teddington
Hugh & Janet Bostock, 238 Sheen Lane, East Sheen
Mrs Sheila Watts, 39 Christchurch Rd, East Sheen
Mrs Deborah Edwards, 45 Teddington Park Rd, Teddington
Mrs Shirley Meaker, 40 Udney Park Rd, Teddington
Mr Mike Westaway & Ms Annie Lewandowski, 65 Fulwell Rd, Teddington
Mr Richard Pyne, 55 Palewell Park, East Sheen

Category 2: Residential frontage

Gold and category winner: Ms Georgina Soanes, 6 Astley House, 42 Church Rd , Barnes

Silver:
Mr Michael Langrish, 9 North Lane, Teddington
Mr Martin King Martin, 38 Hickey’s Almshouses, Richmond
Mrs Judith Fielding, 35 Admiralty Way, Teddington
Mrs Margaret Lamb, 9 Moore Close, East Sheen
Mrs Zoe Ranken, 44 Castelnau Mansions, Barnes
Mr Steve Gilbert/Mr Paul Draper, 15C Avenue Rd, Teddington
Mrs Yvonne Howker, 63 Princes Rd, Richmond
Mr Michael Ambler, 15 Alberta Court, 2 Princes Rd, Richmond
Mrs Margaret Lamb, 9 Moore Close, East Sheen

Bronze:
Mrs Margaret Goodall, 33 Finucane Court, Lower Mortlake Rd, Richmond
Mrs Vicki Counter, 8 Moore Close, East Sheen
Mrs Joy Sayles, 1A Michel’s Almshouses, Richmond
Ms Diana MacDonald/Mr Peter Roche, 6 Allbrook Close, Teddington
Mrs Seija Wells, 41 Finucane Court, Lower Mortlake Rd, Richmond

Category 3: Park & Bloom

Gold and category winner: Mr Ken MacKenzie, Ms Kath Rosen, 31 Mead Rd, Ham

Gold:
Jenny & Hugh Jackson, 5 Avenue Rd, Teddington

Silver:
Michael & Jill Simpson, 29B Twickenham Rd, Teddington

Category 4: Block of Flats

Gold and category winner: Sheen Court

Silver:
133-254 Harrowdene Gardens, Teddington
Perryn Court, Twickenham
Ingram House, Hampton Wick

Bronze:
1-132 Harrowdene Gardens, Teddington

Category 5: Community Building

Gold and category winner: Michel’s Almshouses

Gold:
Hickey’s Almshouses, Richmond
Northumbria Court, Richmond

Silver:
Chichester Close, Hampton
Houblon’s Almshouses, Richmond
Nation Court, Hampton
Garages site, Sherland Rd, Twickenham
Queen Elizabeth Almshouses, Richmond
Teddington Methodist Church, Teddington

Bronze:
Bishop Duppa’s Almshouses, Richmond
Church Estate Almshouses, Richmond
Church Estate “Secret Garden”, Richmond
Virginia House, Teddington
Ham Friends Little House, Ham

Category 6A: Schools Floral Display

Gold and category winner: Hampton Junior School

Gold:
Orleans Infants School, Twickenham

Silver:
St John the Baptist School, Hampton Wick
St James’s School, Twickenham
Meadlands Primary School, Ham

Bronze:
Lowther Primary School, Barnes
Sheen Mount Primary School

Category 6B: Schools Conservation/Wildlife

Gold and category winner: Collis Primary School, Teddington

Gold:
Meadlands Primary School, Ham

Silver:
Carlisle Infant School, Hampton

Bronze:
Stanley Infant & Nursery School, Teddington
Lowther Primary School, Barnes
Hampton Junior School

Category 7: Hotel or Pub Exterior

Silver:
The White Hart Hotel, Hampton Wick
The Adelaide, Teddington
The Roebuck, Hampton Hill
The Windmill, Hampton Hill

Bronze:
Eel Pie, Twickenham

Category 8: Business Premises

Bronze:
Stone, Rowe Brewer 12-13 Church St, Twickenham
Bonjour, Church St , Twickenham
Goodrich House, Waldegrave Rd, Teddington
Stone, Rowe Brewer 46-47 Church St, Twickenham
Crusader Travel, Church St, Twickenham
Tilbrook’s Jewellery, Church St, Twickenham
Church Street Traders, Twickenham

Category 9: Commercial Centre
No award made

Category 10: Richmond & Twickenham Times Award

Winner: Mrs Doreen Colbert, No 1, Houblon’s Almshouses, Richmond

Category 11: Borough in Bloom Young Gardener of the Year

Winner: Tom Hill, 87 Sherland Rd, Twickenham

Category 12: Serco Award for Best Environmental Garden or Project

Gold and category winner: Whitton CRC

Gold:
Meadlands Primary School, Ham
Kilmorey Museum, St Margaret’s
Hampton Infants School

Silver:
Mr Jerzy Bartoszewicz, 131 Constance Rd, Whitton
Garage site, Sherland Rd, Twickenham

Bronze:
Ham Library